Elnézést kérek az Olvasóktól, a hónap kedvencei sorozat egy hónapos késéssel indul, de remélem, a tartalom majd kárpótol mindenért! ;)
Szóval, a kékfestő... Egy olyan dolog, amiért nem tudunk nem rajongani. Gyönyörű szín, finom minták... tradicionális, mégis jól használható modern környezetben. Magyarországon a 17. században honosodott meg a kékfestés.
Kékfestő kiállítás - a Tolnai Kékfestő Műhely oldaláról |
A technika lényege, hogy van egy hagyományosan fából készült nyomódúc, amire a minta van faragva, és ezzel visznek fel a fehér anyagra egy úgynevezett gátlószert. Ez eredetileg méhviasz volt és arra szolgált, hogy a kezelt felületen ne tapadjon meg a festék. Persze a fa nyomódúcokat idővel felváltották a rézszegekből és huzalokból készült formák, a méhviasz helyett pedig más gátlószereket is használtak. Ezután az anyagot növényi festékbe mártották, a kék szín eléréséhez indigót használtak. Minél többször mártották a festékbe az anyagot, annál sötétebb lett.
Így készül hagyományosan a kékfestő... :) |
Ma is működnek kékfestő műhelyek Magyarországon, ahol hagyományos és modern mintákat egyaránt használnak.
A Tolnai Kékfestő Műhely oldalán részletesen leírják, hogyan készülnek ezek a csodálatos anyagok. Mivel az egész folyamat kézzel és nem géppel vezérelt, két pontosan egyforma árnyalat létrehozása gyakorlatilag lehetetlen. Szerintem, ez az egyik, ami gyönyörű benne... :)
Íme néhány minta a Tolnai Kékfestő Műhely oldaláról :
Még egy-két kép a Győri Kékfestő Műhely oldaláról:
Így készül a kékfestő a győrieknél :) |
Végül, de talán nem utolsó sorban jöjjön néhány kép arról, hogy eddig mi készült a rongyoszsákban kékfestőből...
Zsepitartó |
Neszi |
Zsepitartók, neszik, bugyrok és bibliaborírók csipkékkel és szalagokkal kombinálva |
A jövőben sem felejtjük el a kékfestőt, sőt, szeretnénk még több kisebb nagyobb használati tárgyat készíteni belőle, kihasználva a benne rejlő lehetőségeket.
Nektek van valamilyen kékfestőből készült ruhátok vagy kiegészítőtök?